Online Order

ترکیب موم و نشاسته برای تولید پوشش پارچه ضد آب و سبز

999999
 

تولید پوشش های پارچه ای ضدآب امر تازه ای نیست

اما بسیاری از این پوشش ها سمی و آلوده کننده محیط زیست هستند. به تازگی محققان با ترکیب موم و نشاسته پوشش پارچه ای ضد آب غیرسمی تولید کرده اند.

به گزارش  به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه آلتوی فنلاند از ترکیبی موسوم به موم کارناوبا استفاده کرده اند که برگرفته از برگ درخت نخل است. ترکیب غیرسمی یادشده برای تولید محصولاتی همچون واکس ماشین، برخی داروها و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

موم یادشده بعد از ذوب شدن و تجزیه در آب باید با نشاسته ترکیب شود تا به یک ماده کاملا ضدآب مبدل شود. تا پیش از این برای این کار استفاده از پروتئینی موسوم به پولیسین مرسوم بود که قیمت بالای آن هزینه نهایی تولید ماده ضدآب مذکور را به شدت افزایش می داد. اما ترکیب موم حاصل از درخت نخل و نشاسته به نتیجه ای مطلوب می‌انجامد که باعث تهیه پوشش ضدآب برای استفاده ‌در انواع پوشاک و پارچه ها و البسه می‌شود.

پوشش یادشده تاکنون با موفقیت برای ضدآب کردن پارچه‌های چسبناک ویسکوز، پارچه‌های تنگل، کتان و پنبه و غیره مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر این پوشش ضد آب در برابر شستشو با پودرهای شیمیایی مقاومت خوبی ندارد و محققان درصدد یافتن راه حلی برای این مشکل هستند.

منبع:خبرگزاری مهر

 

  • تهران ، خیابان شریعتی، نرسیده به بهشتی، پ 708، واحد 8
  • 021-86028256
    021-86026547
  • 021-88426684
  • info@arsanshimi.com

گواهینامه ها

X

Right Click

No right click