banner04

نکاتی برای بالا بردن دقت کدورت سنج

TURBIDY

 

1. با کووت های خوب شروع کنید

 

وقتی کدورت را با کدورت سنج اندازه می‌گیریم، کدورت نمونه‌ای را اندازه‌گیری می‌کنیم که ناشی از مواد جامد معلق است. برای انجام این کار، باید ظرفی داشته باشیم که نمونه خود را در خود جای دهد. درست مانند آزمایش‌های رنگ‌سنجی برای کلر یا COD، ما از سلول‌ها یا کووت‌ها برای حاوی نمونه خود استفاده می‌کنیم. کووت ها بخش مهمی از معادله هستند زیرا نور درست مانند نمونه از آنها عبور می کند. اطمینان حاصل کنید که کووت های شما شفاف و عاری از هرگونه خط و خش هستند. خط و خش در نحوه عبور نور از شیشه اختلال ایجاد می کند و منجر به نتایج کاذب بالایی می شود. خوشبختانه، رفع این مشکل به آسانی جایگزین کردن کووت هایی است که لکه دار شده اند یا خراش های قابل مشاهده ای را نشان می دهند.

 

2. کووت های خود را روغن بزنید

 

همانطور که خراش ها و ایرادات قابل مشاهده در شیشه می توانند بر میزان کدورت شما تأثیر بگذارند، لکه های کوچک غیرقابل درک نیز می توانند بر نتایج کدورت شما تأثیر بگذارند. این خراش های به ظاهر میکروسکوپی مخصوصاً اگر نمونه ها را در محدوده پایین تر اندازه گیری کنید، مانند آب آشامیدنی، مهم هستند. از روغن سیلیکون می توان برای پوشاندن عیوب جزئی شیشه استفاده کرد. روغن سیلیکون دارای ضریب شکست مشابه شیشه است، بنابراین در خواندن اختلال ایجاد نمی کند. به سادگی چند قطره روغن بردارید، آن را به کووت اضافه کنید و سپس با یک پارچه بدون پرز، کووت را کاملا پاک کنید. هنگامی که به درستی انجام شد، باید کووتی داشته باشید که تقریباً خشک و بدون روغن قابل مشاهده به نظر می رسد.

 

3. استفاده از استانداردهای تازه کدورت

 

همه ما می توانیم موافق باشیم که کلید رسیدن به نتایج دقیق، کالیبراسیون دقیق است و کالیبراسیون دقیق از استانداردهای قابل اطمینان حاصل می شود. اگرچه استانداردهای مدرن مبتنی بر فرمازین پایدارتر و قابل اعتمادتر از استانداردهایی هستند که در طول تاریخ استفاده شده اند، اما همچنان فاسد شدنی هستند. روش‌های EPA بیان می‌کنند که استانداردهای سهام فرمازین (در 40 NTU) ساخته شده در داخل باید ماهانه تهیه شود و هر گونه رقت‌سازی از این استاندارد باید روزانه تهیه شود. پس از آن استانداردهای فرمازین تمایل به انعقاد و ته نشین شدن در ته ظرف دارند. برای صرفه جویی در زمان، به دنبال استانداردهای اولیه AMCO-AEPA-1 باشید که به صورت تجاری در دسترس هستند و متناسب با متر شما هستند. در حالت ایده آل، این استانداردها باید به عنوان یک کیت در ویال های از پیش مهر و موم شده ارائه شوند که می توانید به راحتی آن را در کووت قرار دهید. استانداردهای AMCO همچنین نسبت به استانداردهای خانگی فرمازین در قفسه ماندگاری بسیار پایدارتر هستند و اجازه استفاده سالها (حدود 3 سال) را می دهند. برای آرامش خاطر به دنبال مواردی باشید که گواهی آنالیز (COA) و تاریخ انقضا دارند.

 

4. تمیز کردن کووت

 

همه ما برخی از ظروف را، چه آزمایشگاهی یا غیره، گذاشته‌ایم تا بعداً انجام دهیم، اما قطعاً این کار را با سلول‌های کدورت خود انجام ندهید! لکه های روی کووت می توانند نور را جذب کنند یا آن را پراکنده کنند و در نتیجه میزان کدورت شیشه کثیف و نمونه شما اندازه گیری شود. بسیار مهم است که سلول های کدورت به ویژه تمیز باشند. اگر لکه هایی روی شیشه ایجاد شد، از اسید رقیق یا پاک کننده های دیگر برای از بین بردن لکه ها استفاده کنید. پس از تمیز کردن، مطمئن شوید که سلول های کدورت خود را با آب بدون کدورت، مانند آب دیونیزه شده با خلوص بالا که از طریق یک غشای فیلتر 0.2 میکرومتری فیلتر شده است، بشویید.

 

5. استفاده از روش نسبت

 

با افزایش ذرات معلق در نمونه، نمونه تمایل به پراکندگی و جذب و بازتاب نور دارد. این نور “از دست رفته” می تواند باعث شود که اندازه گیری کدورت متفاوت از مقدار واقعی باشد. شما می توانید مشکل نمونه های با کدورت بالا را به دو صورت حل کنید. یکی از راه‌های انجام این کار، رقیق کردن نمونه‌های بسیار کدر با آب بدون کدورت است. پس از رقیق شدن، نمونه ها به طور معمول اندازه گیری می شوند و سپس با ضریب رقت اصلاح می شوند. EPA 180.1 نیاز به رقت برای هر نمونه بالاتر از 40 NTU قبل از اندازه گیری دارد. راه دیگر برای جبران نوری که به عقب پراکنده یا ضعیف شده است، استفاده از روش نسبت است. بسیاری از مترها مجهز به آشکارسازهای دیگر هستند که زوایای مختلفی برای تعیین و جبران نور از دست رفته دارند. طرح هایی که از این روش ها استفاده می کنند با روش استاندارد 2130B و قانون تصفیه موقت آب سطحی پیشرفته USEPA مطابقت دارند.

 

6. از متراکم شدن روی کووت خودداری کنید

 

در نهایت، کدورت را می توان تحت تأثیر تراکم قرار داد. با گذشت زمان، میعان می تواند روی شیشه ایجاد شود، به خصوص اگر نمونه های شما به خصوص سرد باشند. تراکم در قسمت بیرونی شیشه نور نمونه های شما را پنهان می کند و باعث خوانش کدورت اشتباه می شود. شما می توانید با پاک کردن دوره ای کووت های خود با یک پارچه تمیز و بدون پرز از این امر کاملاً جلوگیری کنید. روغن کاری کووت به کاهش تراکم کمک می کند، اما مهم است که به این جزئیات به ظاهر جزئی توجه داشته باشید.

  • تهران ، خیابان شریعتی، نرسیده به بهشتی، پ 708، واحد 8
  • 021-86028256
    021-86026547
  • 021-88426684
  • info@arsanshimi.com

گواهینامه ها

X

Right Click

No right click